Oddech 😯


Oddech- jest nam niezbędny do życia. To nasza podstawowa energia życiowa. Wystarczy spojrzeć na to, ile jesteśmy w stanie wytrzymać bez jedzenia, bez picia, a ile bez oddechu. Mimo tego, że jest dla nas tak istotny, często go lekceważymy, nie zwracamy na niego uwagi, nie ćwiczymy. Utarło się, że jeśli chodzi o ćwiczenia, to myślimy głównie o mięśniach, zwłaszcza tych powierzchownych. Ćwiczenia jednak mogą dotyczyć także innych obszarów i układów naszego ciała, a pracując z nimi zwiększamy świadomość naszego ciała i możemy rozwijać się holistycznie. Ćwiczenie oddechu jest niezmiernie ważne, chyba, że od zawsze oddychamy jak wtedy, kiedy byliśmy niemowlakami, nie mamy stresów, problemów i jesteśmy szczęśliwi i radośni co dnia (hmmmm.... 😂 utopia). Dzięki pracy z oddechem zwiększamy pojemność płuc, a więc "pompy" pobierającej naszą energię życiową, więcej tlenu może dotrzeć i odżywić każdą komórkę w naszym organizmie. Jeśli do jakiegoś rejonu, tkanki, komórki nie dociera tlen, ta część wymiera. Ćwicząc oddech masujemy narządy wewnętrzne, czyli poprawiamy ich funkcjonowanie.


Skupiając się na ćwiczeniu, stajemy się uważni, obecni w danej chwili, a więc medytujemy, tym samym czerpiemy dodatkowe korzyści, jak np.:

 • rozwijamy prawą półkulę mózgu, czyli tą odpowiedzialną m.in. za nasze doznania, zmysły, uczucia, wyobraźnię,

 • równoważymy, poprawiamy relację pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu

 • umysł się resetuje, odświeża, odzyskuje kreatywność, może pracować wydajniej

 • łatwiej i szybciej wracamy do punktu równowagi po sytuacji stresującej

 • poprawiają się procesy w naszym organizmie, wraca on do równowagi i życia w zdrowiu

 • poznajemy siebie, nasze pragnienia, zauważamy odczucia płynące z ciała

 • czujemy się spokojniejsi, radośniejsi, łatwiej podejmujemy decyzje

 • poprawiamy krążenie krwi, pamięć

 • łagodzimy lęki, niepokoje

 • rozwijamy się w kierunku zdrowego stylu życia, ciało samo nam podpowiada czego potrzebuje.Medytacja to nie tylko siedzenie w bezruchu, są różne formy medytacji. Możemy pracować z medytacją dynamiczną, czyli właśnie skupiając się na danej czynności, którą wykonujemy, bez analizowania, kontrolowania, myślenia ( czyli lewa, logiczna półkula odpoczywa). Może to być jakakolwiek czynność, np. słuchanie muzyki, malowanie, taniec, zmywanie naczyń 😁 Po prostu skup się w pełni na tym co robisz, odczuwaj, żyj, a zobaczysz jak oczyszczony wyjdziesz z tego stanu.


Wracając do oddechu, chcę Wam przedstawić 3 ćwiczenia, które wykonuję codziennie, w różnych porach dnia. Ćwiczeń oddechowych jest bardzo dużo, tak jak każdych innych ćwiczeń, nie dotyczących oddechu. To nie jest kwestia, które są najlepsze, tylko, które najbardziej pasują do Ciebie i dają Ci efekty jakich szukasz. Więc każdy indywidualnie powinien do tego podejść, poszukać i potestować 🧐 Oczywiście do każdej pracy z ciałem powinniśmy podchodzić z rozwagą, pracuj delikatnie i słuchaj sygnałów z ciała, nie rzucaj się z pełnym zaangażowaniem na ćwiczenie, bo możesz sobie zaszkodzić.


1. Ćwiczenie podstawowe, bo rozwija prawidłowe oddychanie ( czyli coś co powinniśmy robić naturalnie, a nie się tego uczyć 🤨😉) to oddech dolnożebrowy, wzmacniający przeponę i dający jej duże możliwości do pracy. To ćwiczenie możesz wykonywać w każdym momencie dnia, wystarczy, że pomyślisz mocniej o swoich dolnych żebrach i uruchomisz je do pracy. Możesz pomóc sobie umieszczając dłonie po bokach ciała na dolnych żebrach, w miarę ćwiczeń zrobisz to bez użycia dłoni, wystarczy, że przeniesiesz tam uwagę. Oczywiście z czasem ciało samo, automatycznie będzie oddychało w ten sposób i do tego dążymy. Jeśli tam na dole w klatce piersiowej nic albo prawie nic się nie rusza i oddychasz górą klatki piersiowej (nawykowo) to ćwiczenie idealne dla Ciebie, aby ciało powróciło do normalności, a procesy życiowe nie były zaburzane.


Na wdechu Twoje żebra otwierają się do przodu, boków i do tyłu, czyli rozpychają Twoje ręce, a na wydechu żebra się kurczą i dłonie się zbliżają do siebie. Nawet jak na początku jest to ciężko wykonać, z czasem będziesz zdumiona/-y, jak Twoja klatka piersiowa może się otwierać i pracować. Jeżeli stoisz, siedzisz lub ćwiczysz przy takiej pracy z oddechem Twój brzuch będzie w napięciu podtrzymującym postawę, przepona będzie działać przeciwko oporowi brzucha otwierając dolne żebra, za tym ruchem delikatnie pójdzie góra brzucha. Natomiast możesz też wykonać ćwiczenie w leżeniu, gdy Twoje ciało jest całkowicie zrelaksowane, a brzuch rozluźniony, dodając do tego oddychanie torem brzusznym, czyli taki pełen oddech, który jest naturalny dla niemowląt, oddychających całym tułowiem. Możesz zamknąć oczy, jedną rękę położyć na brzuchu, a drugą na dolne żebra po boku ciała, napełniaj brzuch z wdechem jak balonik ( czyli brzuch unosi się do góry), za tym idzie otwarcie i uniesienie dolnych żeber i oddech idzie dalej do nosa. Na wydechu odwróć cały proces, najpierw poczuj wydech w nosie, górnej części klatki piersiowej, później zamykają się dolne żebra i na końcu opada brzuch.


Uruchamiając w pełni przeponę do pracy, dając jej miejsce na pracę, możemy czerpać z jej dobroczynnego wpływu na cały organizm, między innymi :

 • już wcześniej wymienione masowanie narządów wewnętrznych, poprawiające ich funkcjonowanie

 • wspieranie pracy serca i układu limfatycznego, tworzenie pompy ssącej dla krwi powracającej do serca i stymulowanie oczyszczania węzłów chłonnych

 • wpływanie na utrzymanie stabilnej postawy ciała

 • przez mocniejsze otwieracie klatki piersiowej zwiększanie objętości wdychanego powietrza

 • pomaganie w załatwianiu się 😁🚽


Kolejne ćwiczenia przedstawię bezpośrednio z książki Tybetańska Joga Oddechu- Chumba i Ute Lama, z dokładnym opisem wykonania i działania.

2. Masaż Oddechem :


3. Oddychanie odtruwające ciało i umysł - z tej samej książki :Zapraszam serdecznie do praktykowania powyższych ćwiczeń i odczytywania zmian, które się dokonają w ciele 😊😊😊


Monia ❤#pracazoddechem #oddech #yogaoddechu #masażoddechem #oddechdolnożebrowy #przepona #medytacja #medytacjadynamiczna #oddechoczyszczający #yoga #oddechprzeponowy #oddechtorembrzusznym #tybetańskayogaoddechu #ChumbaiUteLama #energiażyciowa 


27 wyświetlenia0 komentarz
Bądź na bieżąco z nowościami

© 2020 by Monika Tokarska. Proudly created by WIX.COM 

 • Black Facebook Icon
 • Black YouTube Icon
 • Black Instagram Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now